Scoala Parohiala

Școala Bisericii Românești din Cipru este organizată pe grupe de vârstă și se adresează copiilor între 6 și 12 ani.

Funcționează în regimul școlilor de week-end, cuprinzând, săptămânal, două ore de limbă și cultură română și o oră de cateheză.

Copiii sunt îndrumați de un personal didactic calificat, în parteneriat cu școli de prestigiu din România.

Pentru a oferi tuturor copiilor români posibilitatea învățării corecte a limbii române și a însușirii cunoștințelor elementare din cultura poporului nostru, nu se percep taxe de participare.

Cei care apreciază această activitate a Bisericii și au posibilitatea să o susțină, pot ajuta Biserica la organizarea școlii parohiale, prin contribuții benevole.

Pentru anul școlar 2014/2015, cursurile vor începe Luni, 1 octombrie 2014.

Înscrierile se pot face până pe data de 15 septembrie.

Vă rugăm să vă înscrieți copiii din timp, pentru a ne facilita o cât mai bună organizare!